NOVINKY V SEKCI PRO ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ
Praha je magnet i pro cizince, chystat pro ně práci a služby má smysl, upozorňuje Kateřina Casadei ze společnost Jobspin.
Dle posledních zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v roce 2021 jen v Praze registrováno přes 236 000 cizinců, což zhruba odpovídá městu o velikosti mezi Plzní a Ostravou. Mnoho cizinců se však ve statistikách vůbec neobjeví. Mezi tyto skupiny patří například turisté nebo občané EU. Ministerstvo vnitra uvádí: „Chce-li občan EU na území [ČR] pobývat po dobu delší než 3 měsíce, má právo (nikoli povinnost) požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu.“ Během prvních 90 dnů pobytu v ČR a později, pokud se občan EU nezařadí do systému jiným způsobem, ho stát nemá jak „spočítat“.
V Praze je dle ČSÚ evidována více jak třetina všech cizinců z celého Česka (přesněji 36%), tedy nejvíce ze všech krajů. Fenomén koncentrace cizinců do velkých aglomerací je historický fakt: život ve městě nabízí lepší přístup k práci a ke službám, například zdravotní péči. Koncentrace do Prahy je důsledkem širokých možností pracovního uplatnění cizinců na pražském trhu práce, který zahrnuje pracovní příležitosti pro kvalifikovanou i pro nekvalifikovanou pracovní sílu.
V neposlední řadě je důvodem stěhování do velkých měst i jednodušší komunikace s okolím, zejména v anglickém nebo ruském jazyce, přístup k mezinárodním službám a dopravě, a také navazování kontaktů s krajany.
Další kraje, kde jsou cizinci ve větší míře koncentrováni, jsou kraje s velkými městy. Ve Středočeském kraji je dle ČSÚ přihlášeno 14% všech cizinců ČR, v Jihomoravském 10% a v Plzeňském 7% všech cizinců z Česka.