NOVINKY V SEKCI PRO AGE MANAGEMENT

Jako jeden z ukazatelů personálního řízení bývá v organizacích sledována „nemocnost“, upozorňuje Romana Fornusková, vedoucí naší sekce. V praxi se tedy zamýšlíme a hledáme důvody pro pracovní neschopnost našich zaměstnanců. Dnes se však budeme věnovat pracovní schopnosti zaměstnanců.

Dá se totiž změřit prostřednictvím mezinárodně uznávaného nástroje WAI (Index pracovní schopnosti). Než se však do měření pustíme, potřebujeme správně porozumět tomu, jakými faktory je pracovní schopnost tvořena.

Představte si ji jako dům, který má čtyři patra. Mezi patry se můžete pohybovat, stejně tak se i jednotlivé faktory pracovní schopnosti navzájem ovlivňují a v průběhu našeho života mění.
Abychom měli dobrou pracovní schopnost potřebujeme, aby naše osobní zdroje (zdraví a funkční kapacita, vzdělání, znalosti, dovednosti, hodnoty, postoje a motivace) byly v souladu s pracovními požadavky, které jsou na nás kladeny (obsah práce, její náročnost a organizace, ale i nároky plynoucími z pracovního prostředí, kolektivu a způsobu řízení).

Pokud Vám tedy ve WAI vyjde nižší počet bodů, znamená to, že Vy a Vaše práce nejsou v souladu. POZOR na to, výzkumy ukazují, že lidé s nízkou pracovní schopností velmi brzy, v řádu jen několika let, odchází z pracovního trhu. A jaké jsou ty 4 patra a jednoduchá hesla, která nám pomohou v zapamatování 😊

🟪 1. PATRO – ZDRAVÍ A FUNKČNÍ KAPACITA
odpočinek
pohyb
prevence

🟨 2. PATRO – KOMPETENCE
celoživotní učení
kariéra
osobní rozvoj

🟥 3. PATRO – HODNOTY, POSTOJE A MOTIVACE
vztahy na pracovišti
spokojenost
work-life balance

🟧 4. PATRO – PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ, KOMUNITA A ZPŮSOB VEDENÍ
zdravé pracoviště
pracovní podmínky
udržitelnost

Tak, jak jste na tom? Pečujete o pracovní schopnost vašich zaměstnanců? A co o tu svou? Další tipy k zavádění age managementu můžete získat na HR ON-LINE KÁVĚ 29.1.2024, přihlásit se můžete snadno na: www.svazpersonalistu.cz

Please prove you are human by selecting the truck.