NOVINKY V SEKCI PRO KOLEKTIVNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Aktuálně: Odborové centrály hrozí generální stávkou i blokádou Prahy.
Dvě hlavní odborové centrály hrozí kvůli vládní ekonomické politice největšími protesty za posledních deset let. Nelíbí se jim, jak vláda bojuje s dopady téměř třináctiprocentní inflace. Nemluví jen o velkých demonstracích, ale také o blokádě Prahy. Připouštějí i generální stávku. Už ve čtvrtek (21.4.) odbory zastupující zaměstnance státní sféry vyhlásily od 1. května stávkovou pohotovost.
Přesně před deseti lety přišlo na Václavské náměstí kvůli reformám vlády Petra Nečase (ODS) protestovat devadesát tisíc lidí. Podobnými akcemi hrozí odbory i letos. „Já jsem takovou situaci zažil naposledy v roce 2012. Náš cíl je dohodnout se, nikoli mít generální stávku,“ sdělil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka jsou ve hře blokády Prahy i generální stávka.
Odborům se nelíbí zejména fakt, že vláda v době třináctiprocentní inflace trvá na zmrazení nebo jen na mírném růstu platů státních zaměstnanců. Požadují také zvýšení minimální mzdy. Platy zaměstnanců státu chtějí zvýšit alespoň o osm procent, minimální mzdu pak přinejmenším o tisícovku měsíčně.
Své požadavky odbory předložily minulé úterý na jednání tripartity, zatím bez výsledku.
Středula poslal v úterý ministru práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) dopis, ve kterém ho vyzývá k jednání. „Nevidíme důvod, proč bychom tady měli být nějak vstřícní, protože vláda dává najevo, že lidé mají zchudnout,“ řekl šéf největší odborové centrály. Česká vláda je ochotná o zvýšení platů státních zaměstnanců i o růstu minimální mzdy jednat. Podle Jurečky by mohl kabinet rozhodnout na konci června. Tedy v době, kdy bude schvalovat novelu státního rozpočtu na letošní rok.
Na případném kompromisu se chtějí odbory s vládou dohodnout během měsíce. Už na květen přitom Asociace samostatných odborů připravuje blokádu Prahy.
Navýšení výdělků ještě v letošním roce požadují také odboráři z úřadu práce. Stěžují si na přetížení úředníků a zmrazení platů. Chystají se proto 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. Úřady o tom rozhodly ve čtvrtek. Jurečku vyzvaly k jednání. Předák úřednických odborů Pavel Bednář řekl, že „míč je teď na straně ministra“ a odbory před nátlakem upřednostňují jednání.
„Nemůžeme nyní přistoupit na požadavek navýšení platů pouze zaměstnancům úřadu práce. Nepovažuji za správné jít na úkor například personálu v sociálních službách nebo nepedagogických pracovníků ve školství,“ reagoval Jurečka.
Kabinet podle něj ale zvažuje varianty, a to včetně možnosti plošného navýšení tarifů zaměstnanců ve veřejné sféře.

 

 

Kontakty

Chcete vědět víc o tom, co Svaz personalistů dělá a řeší? Nebo máte téma, které by si mezi personalisty
zasloužilo víc pozornosti? Dejte nám vědět:

Svaz personalistů České republiky

Sídlo:
náměstí 14. října 1307/2, Smíchov, 150 00 Praha 5 - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
50°4'23.027"N, 14°24'27.455"E, nebo 50.0730631N, 14.4076264E

Korespondenční adresa:
Jiráskova 490, 738 01 Frýdek-Místek - zobrazit na mapě
GPS souřadnice:
49°41'2.426"N, 18°21'18.814"E, nebo také 49.6840072N, 18.3552261E

IČ: 07109971
DIČ: CZ07109971
Spolek veden u Městského soudu v Praze, pod spisovou značkou L 70344.

Telefon: +420 777 749 166

Kontaktní osoby:
Petr Otáhal, prezident svazu
E-mail: prezident@svazpersonalistu.cz

Simona Šutariková, tajemník svazu
E-mail: tajemnik@svazpersonalistu.cz

Odkazy na sociální síťě:

Kontaktní formulář

Please prove you are human by selecting the flag.

*
» Zobrazit bližší informace o GDPR