ZÁKLADY PSYCHICKÉ POMOCI TĚM CO ZASÁHLA POVODEŇ
V myšlenkách jsme nyní s těmi, které zasáhla povodňová vlna. Rádi bychom sdíleli základný body, které připravil náš kolega Mgr. Radim Blažek, krizový intervent, a můžete s jejich oporou pomoct těm, kteří se potýkají s následky velké vody.
1. Uznejte emoce – dejte lidem, které zasáhla povodeň, prostor pro sdílení emocí, svých obav, nebojte se jejich pláče, zloby a vzteku. Všechny projevy jsou přirozenou reakcí na stres. Každý člověk má jiný proces truchlení. Podporujte myšlenku, že se chovají normálně v nenormální situaci a tento stav odezní.
2. Blízkost a podpora – Buďte těmto lidem nablízku, říkejte jim, že jste tu pro ně, poskytujte jim podporu jakou jen jste schopni nabídnout. Posilujte myšlenku „nejste na to sami“.
3. Prací proti bezmoci – cestou pro zvládání stresu je také pocit, že nad situací získáváme kontrolu. Aktivizujte tyto lidi k činnostem, během kterých mohou poškození lidé zažít pocit moci – typicky je to manuální opakovaná a přiměřeně náročná práce (uklízení škod).
4. Minulá zkušenost jako vodítko – přemýšlejte s lidmi, co jim v minulosti pomohlo v podobně těžké situaci, co na ně mělo pozitivní vliv? Využijte to i nyní!
5. Otázka na potřeby – ptejte se, co tito lidé nyní potřebují! Jaká pomoc je pro ně nyní důležitá? Co by si přáli? Co pro ně můžete udělat, aby se situace zlepšila (nebo třeba jen nezhoršila)? Respektujte i odmítnutí a buďte připraveni, že žádost o pomoc může přijít později.
6. Odkaz na návaznou pomoc – pokud je problém natolik závažný a nebo bude přetrvávat dlouhý čas, motivujte daného člověka k využití návazné psychosociální pomoci a předejte mu kontakt. Informací je nyní plný internet, využít můžete například www.nepanikar.eu Informujte je také o možnosti, že i když se nyní cítí dobře, může se stav proměnit s odstupem času, a i to je v pořádku.
Přejeme všem hodně sil!