PROJEKTY 50+ ROZHOVOR S LEKTOREM RADIMEM BLAŽKEM
Mgr. Radim Blažek kouč, lektor, koordinátor a krizový intervent a psychoterapeut. Muž mnoha schopností. Ovládá krizovou komunikaci, marketingovou komunikaci a především je dlouholetý spolupracovník a podporovatel činnosti SPČR. V rámci projektů pro ženy 50 + vznikl tento velmi pěkný, přátelský rozhovor. Máme velkou radost, že ho s vámi můžeme sdílet.
Proč tě tvá dvojrole kouč, lektor tak moc baví?
Moje dvojrole kouče a lektora mě baví hlavně proto, že se díky ní přirozeně propojuje teorie s praxí. Když se s účastnicemi potkám na školení, společně si zmapujeme téma, pojmenujeme souvislosti, získáme nové pohledy. A právě na to pak můžeme navázat během individuálního koučinku, kde už jdeme víc do hloubky a dotýkáme se konkrétních osobních témat. Baví mě sledovat, jak se to propojuje a jak to přináší efekt.
Zároveň si vážím toho, že se s účastnicemi potkám osobně. Pro ně je to důležité – mají možnost mě poznat, takzvaně si mě ‘oksichtovat’, zjistit, jak pracuju, a ověřit si, jestli se mnou cítí důvěru a bezpečí, které jsou pro koučink klíčové. Často říkají, že právě díky tomuto kontaktu se pak do koučinku pouští s větší chutí a jistotou.
Co tě nejvíc překvapilo/překvapuje?
Asi nejvíc mě překvapuje – a vlastně stále znovu dojímají – momenty, kdy se účastnice otevřou a začnou sdílet velmi osobní a náročná témata. Přestože nejde o sebezkušenostní program, často se během školení dostaneme i k hlubším osobním rovinám. A to úplně přirozeně – skrze témata, která probíráme, i díky bezpečnému prostředí, které se snažíme vytvářet.
Účastnice často zpětně říkají, že jim to pomohlo nejen lépe poznat samy sebe, ale i ocenit sdílení zkušeností ostatních žen. Některé skupiny zůstávají v kontaktu i po skončení kurzu. Myslím, že pro spoustu žen je důležité slyšet i jednoduchou větu typu: ‘Jo, někdo to má stejně. Nejsem v tom sama.’
V čem tě účastnice inspirují?
Účastnice mě inspirují hlavně tím, kolik toho zvládají – jak profesně, tak osobně. Když vidím, jak náročnou agendu v HR často mají, jak zvládají každodenní operativu i strategické výzvy, do toho řeší rodinu, vztahy, péči o sebe… a přesto si najdou čas přijít v sobotu na školení nebo zůstat ve všední den večer na online semináři – tak to je pro mě obrovsky inspirující.
Obdivuju jejich chuť se rozvíjet, vzdělávat, sdílet své zkušenosti, i když už samy mají za sebou bohatý profesní i osobní příběh. Připomínají mi, že růst a učení nejsou nikdy hotové – a že když člověk opravdu chce, tak si ten prostor pro sebe najde.
Co je naopak těžké?
V projektu jsem zatím rok a musím říct, že zatím nenastala situace, kterou bych vnímal jako vyloženě těžkou. Možná jen zpočátku v některých skupinách bylo lehce znát, že je pro některé ženy trochu nezvyklé trávit čas s někým, kdo je o dost mladší než ony. Cítil jsem, že si musím jejich důvěru a přízeň nejdřív získat.
Ale co velmi oceňuju – ženy, které třeba mají ze začátku pochybnosti, je často umí otevřeně pojmenovat. A to vnímám jako důkaz toho, že se cítí bezpečně. Vždycky mě potěší, když na konci slyším zpětnou vazbu, že tak dobrý seminář nečekaly. To je pro mě potvrzení, že jsme ten čas spolu využili smysluplně.“
Jak hledáš sílu na všechny aktivity ve svém kalendáři?
Mám řadu nástrojů psychohygieny, které mi pomáhají udržet balanc, ale nejvíc síly mi jednoznačně dává čas pohyb, hudba, pobyt v přírodě a čas s přáteli. Miluju Krkonoše – a léto obecně je pro mě obdobím, kdy opravdu dobíjím energii. Hodně mi taky pomáhá průběžné vzdělávání, které mě baví a zároveň inspiruje – spoustu podnětů pak i sdílím na svém LinkedIn profilu. A taky je důležitý dobrý time-management :-).
Proč mají účastnice čerpat konzultace?
„V rámci projektu mají účastnice možnost využít nejen konzultace se mnou, ale také konzultace právní, což považuju za skvělou a praktickou nabídku pro pracovní i osobní rovinu. Jde o krátkodobou spolupráci, která je často zaměřená na to, co se děje právě teď a tady – ale někdy se během setkání podaří otevřít i hlubší témata a posunout se o kousek dál.
Myslím si, že je určitě dobré tyto možnosti vyzkoušet – už jen proto, že řada žen dosud s koučinkem neměla žádnou zkušenost. Konzultace jim může ukázat, že má smysl
o určitých věcech mluvit, a pokud zjistí, že je to pro ně přínosné, může je to přirozeně motivovat k tomu, aby vyhledaly i další návaznou péči.
Jste účastnicemi našeho programu vzdělávání 50+? Nezapomeňte, že máte s Radimem možnost čerpat až 10 hodin koučovacích konzultací.
Stejně jako je pro vás připravena právní poradna zdarma. Domluvte si svůj termín.