NOVINKY V SEKCI PRO VZDĚLÁVÁNÍ

Umělá inteligence (AI) se ve vzdělávání používá již delší dobu, ale teprve nedávno se díky projektům, jako je GPT-3, resp. ChatGPT, dostala do širšího povědomí. Již dnes je možné využít AI pro tvorbu vzdělávacího obsahu: AI připraví kompletní vzdělávací intervenci od nastavení cílů, struktury, přes generování obsahu (texty, videa, testy) a také vyhodnotí výsledky. Jediné, co potřebuje, je digitální obsah, který může zpracovat. K využití potenciálu AI v oblasti L&D, musíme mít data a informace v digitalizované podobě, L&D musí transformovat své procesy a vytvářet výstupy, se kterými může AI pracovat.

AI může odstranit některé rutinní a časově náročné činnosti, ale stále vyžaduje talentované lidi, kteří budou vytvářet a kurátorovat obsah, kontrolovat výstupy, vytvářet smysluplné postupy a propojovat to vše do vzdělávání.

Chatboti a virtuální trenéři mohou pomoci studentům při sebevzdělávání, poskytnou okamžitou ZV a trénink na konkrétní situace. AI Lze využít pro hodnocení dovedností zaměstnanců a tvorbu jejich kariérních plánů, což je klíčové pro identifikaci talentů a rozvoj klíčových dovedností pro rozvoj firmy.

Závěrem tipy na dvě aplikace, které jsou nejpřístupnější a (zatím) zdarma, určitě je vyzkoušejte, já už jsem to udělala:
CHATGPT – univerzální aplikace nabízející ukázku toho, co je dnes s AI možné. https://chat.openai.com/
EXPLAINPAPER – umožní rychle a efektivně zpracovávat a vysvětlovat textový materiál. Prakticky do aplikace jen nahrajete text v pdf, označíte část, kterou potřebujete vysvětlit nebo přijít na to, jaká je hlavní myšlenka, případně jak postupovat v určitých situacích a aplikace Vám poskytne relevantní odpověď. https://explainpaper.com/

Zpracováno na základě článku Umělá inteligence Brano Frka v časopise Firemní vzdělávání 2/2023.