NOVINKY V SEKCI PRO KOLEKTIVNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Máme pro Vás další dávku novinek z oblasti kolektivního vyjednávání, které pro nás opět připravila Petra Kubistová:
1) Uzavřena kolektivní smlouva na rok 2022 s obchodním řetězcem Penny Market s.r.o. s navýšením mezd o 5 %. Po několika náročných jednáních Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR, společně s Unií zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb, se dne 14. února 2022 dohodly s vedením Penny Marketu s.r.o. na znění kolektivní smlouvy pro rok 2022. S uspokojením můžeme konstatovat, že naše představa o navýšení mezd zaměstnanců nakonec našla u zaměstnavatele odezvu a podařilo se dohodnout pro rok 2022 růst mezd v průměru o 5 %.
2) Ženy po dlouhé rodičovské hůř shánějí práci, vyplývá z dlouhodobé studie. Čím déle je matka doma s dítětem a pobírá rodičovský příspěvek, tím hůř shání práci. Nejvíce žen se na trh práce vrací v době, kdy jsou jejich dětem tři roky. Pokud mají maturitu či vyšší vzdělání, jen deset procent z nich po návratu z rodičovské práci nesežene. Pokud maturitu nemají, nezaměstnaných jich je téměř třicet procent, přičemž bez práce jsou mnohdy i déle než rok. Vyplývá to z dlouhodobé studie Centra pro ekonomický výzkum a doktorského studia Univerzity Karlovy (CERGE-EI).
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/studie-zeny-po-dlouhe-rodicovske-hur-shaneji-praci.html
3) Pracovní doba by mohla být kratší. Lidé přijdou o peníze, varují ekonomové! Přestože se Češi zavedení čtyřdenního pracovního týdne pravděpodobně nedočkají, ministerstvo zvažuje alespoň zkrátit pracovní dobu o půl hodiny denně. Podle ekonomů by se však lidem kvůli tomuto kroku snížila mzda. „Čtyřdenní pracovní týden není téma, které by v tuto chvíli bylo na stole. Mělo by jít spíš o podporu zkrácených úvazků,“ řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Po kratší pracovní době volají zejména odbory, podle kterých by to však nemělo mít vliv na mzdu zaměstnanců. „Krácení na 37,5 hodiny pracovního týdne musí být bez krácení mzdy. Pro jiný přístup není důvod,“ řekl TN.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/456789-ministerstvo-zvazuje-zkraceni-pracovni-doby-lide-prijdou-o-penize-varuji-ekonomove?campaignsrc=tn_clipboard