PODPORA KREATIVITY VE FIREMNÍM VZDĚLÁVÁNÍ
Kreativita patří mezi TOP kompetence současnosti a nejinak je tomu s kreativním a kulturním učením. Umění a kreativita se stávají nedílnou součástí moderního vzdělávání a posouvají výuku daleko od memorování a učebnic, a to nejen ve školství. Jak je využit principů ve firemním a celoživotním učení? Dnes mám pro vás 2 tipy (inspirováno MOZAIKA léto 2024)
CLIL ( z angl. Content and Language Integrated Learning) – propojení výuky cizího jazyka s výtvarnou výchovou pomocí metody obsahově a jazykově integrovaného učení. Využít můžete ITC nástroje pro malování, zkoušet různé ruční techniky, nebo třeba v cizím jazyce diskutovat o uměleckých dílech a vytvořených artefaktech.
MAPA uMĚNÍM – online databáze shromažďující cca 300 vzdělávacích programů napříč ČR nabízející orientaci v nabídce projektů kreativního učení a nabízí kreativní přístupy ve vzdělávání. Ideální nejen pro učitele a lektory, ale i samotné studenty a rodiče.
Důvody proč zkusit kulturní vzdělávání jsou 4:
- Stimuluje rozvoj mozku v oblastech spojených s pamětí, pozorností a motorickými dovednostmi
- Po 1 roce účasti na dramatických kurzech dochází u studujících k významnému zlepšení verbálních schopností
- Studenti zapojení do uměleckých programů dosahují ve standardizovaných testech z matematiky, čtení a přírodních věd lepších výsledků než ti bez uměleckého vzdělání
- Integrace umění do základních předmětů vede ke zvýšenému zapojení a motivaci studentů k učení
A tak v duchu kreativity zkusme i firemní vzdělávání dělat trochu jinak, možností je mnoho. Léto je k tomu přímo vybízí.