NOVINKY V SEKCI PRO VZDĚLÁVÁNÍ
Generace Z – je problematická, neloajální, nikde nevydrží, anebo je informačně velmi zdatná, sebevědomá, jde si za svým? Odpovědi nebudou jednoznačné, protože každý člověk je jiný, utvářely ho jiné vlivy, měl jinou výchovu, je jiného založení…😊
A to bez ohledu na to, z jaké generace pochází. Přesto se pojďme podívat na to, co je pro generaci Z (lidí narození v letech 1997–2012) typické, protože tvoří 26% pracovní síly…
S využitím článku: Generace Z přichází na trh práce. Máme se těšit, nebo bát? Lucie Šnajdrová, Národní centrum Europass, 24. května 2024
Platové ohodnocení je pro 93,5 % studentů nejdůležitějším faktorem při hledání práce
Flexibilita ve smyslu práce z domova nebo z kanceláře, je dalším faktorem, který je pro mladé lidi podstatný. Generace Z chce mít volbu, ideální je proto nabízet jim částečný home office. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem je pro ně důležitá, stejně jako dobrý kolektiv a kolaborativní způsob spolupráce, a v neposlední řadě také samozřejmě náplň práce, o které hlásají, že pro ně musí mít smysl.
Podpora mentálního zdraví, autenticita a očekávání přímé a partnerské komunikace v práci jsou na prvních místech jejich žebříčku. Diverzita a inkluze na pracovišti je pro ně samozřejmost. Preferují firmy, které jsou udržitelné a sociálně odpovědné. Žijí uprostřed informací, okamžitě si vše někde najdou a ověří a najdou oporu ke svému stanovisku.
V zaměstnání očekávají příležitosti k profesnímu růstu a dalšímu vzdělávání. Potřebují otevřenost firmy k inovacím, podporu kreativity a také prostor pro vlastní iniciativu a experimentování. Důležitá je pro ně reputace firmy. Upřednostňují častou a konstruktivní zpětnou vazbu, která jim pomáhá se zlepšovat. Věří, že oni sami mohou něco naučit starší kolegy, z čehož mají dobrý pocit a radost. Preferují školení a kurzy přizpůsobené jejich potřebám, kratší a prakticky založené, nebo e-learning. Při nástupu do práce by měli rádi svého buddyho nebo mentora. Jsou otevření technologickým změnám, čtvrtina z nich vidí nové pracovní příležitosti v umělé inteligenci.
„Generace Z není problémem, který je třeba řešit, ale partnerem, se kterým můžeme společně utvářet budoucnost práce,“ nabízí Hana Dux Blažková z ProjectYOU a VŠE svůj pohled na věc a dodává: „Generace Z v Česku představuje unikátní výzvu i příležitost pro zaměstnavatele. Jejich digitální zdatnost, globální perspektiva, bezprecedentní podnikavost a touha po smysluplné práci mohou být skutečným hnacím motorem inovací a pozitivních změn na pracovišti.“
Jste stejně jako „Zetka“ otevřeni celoživotnímu učení a osobnímu rozvoji? Chcete se o celoživotním učení v ČR dozvědět více? Zjistit jaké formy učení jsou nyní nejvíce využívány? Připravili jsme pro Vás HR ON-LINE KÁVU Daniely Nyklové – celoživotní učení jako aktuální trend, kterou plánujeme na 17. 6. 2024 od 10:00 do 10:45 h.
Přihlásíte se snadno na: www.svazpersonalistu.cz (členové zdarma).